Tonisan H silnie wchłania wydzielinę ze zmiany opryszczkowej, co ogranicza namnażanie wirusa. Wysuszenie pęchrzyków przynosi szybką ulgę i skraca czas gojenia opryszczki. Dokuczliwe i uporczywe obajwy jak ból, świąd, pieczenie mijają znacznie szybciej niż w przypadku popularnych w Polsce kremów zawierających acyklovir (Przeczytaj więcej o skuteczności Tonisanu H).
Tonisan H - to produkt innowacyjny, żaden z dostępnych na rynku polskim preparatów nie działa wg. tego mechanizmu.
Tonisan H - może być stosowany u dzieci. Nie ma przeciwskazań do stosowania produktu u kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Produkt jest wyrobem medycznym, co min. oznacza, że nie wchłania się do organizmu. Żel „działa na zewnątrz” tkanek (poprzez silną adsorpcje wody) i dlatego wykazuje duże bezpieczeństwo stosowania.
Tonisan H należy nakładać maksymalnie 5 razy dziennie na zmianę opryszczkową za pomocą pałeczki kosmetycznej lub czystym koniuszkiem palca. Żel stosować aż do całkowitego zagojenia się pęcherzyków.
Po aplikacji dokładnie umyć ręce, aby zapobiec przeniesieniu zakażenia na inne miejsca. Każda tubka powinna być używana tylko przez 1 osobę.
Po wyschnięciu żelu tworzy się biała warstwa. Jest to oznaką wysychania pęcherzyków opryszczki.
Tonisan H należy zastosować możliwie jak najszybciej już przy pojawieniu się pierwszych objawów drętwienia wargi, dlatego warto mieć zawsze przy sobie Tonisan H. Cena produktu w aptece nie powinna przekraczać 15 zł.
Produkt po otwarciu można używać jeszcze przez 6 miesięcy, po otwarciu tubki trzeba dokładnie zakręcić żel, aby uniknąć wyschnięcia preparatu.
Jeżeli po 10 dniach leczenia objawy choroby nie ustąpią, należy zasięgnąć porady lekarza.
Tonisan H zawiera czysty mineralny żel kwasu krzemowego zwyczajowo nazywany krzemionką. Mikronizacja krzemionki w wyniku specjalnego procesu technologicznego zapewnia niezwykłą zdolność do pochłaniania wody. Żel krzemionkowy działa na zasadzie osmotycznej – odsysa wodę (siła absorpcji 600:1). W ten sposób Tonisan H wiąże zakaźną wydzielinę z pęcherzyków opryszczki a zmiana zostaje wysuszona. Dzięki temu rozprzestrzenianie się wirusa zostaje zahamowane a proces gojenia przyśpieszony.
Badanie kliniczne porównujące skuteczność żelu krzemionkowego i kremu z acyklovirem potwierdziły podobną skuteczność obu substanacji w łagodzeniu objawów opryszczki takich jak mrowienie, swędzenie, pieczenie, ból. Żel krzemionkowy złagodził pieczenie i ból zdecydowanie szybciej, bo już po 1 godzinie od zastosowania, podczas gdy acyklovir podobny efekt wywołał po blisko 6 godzinach od aplikacji.
INA ZSCHOCKE , CHRISTINE REICH , ANDREA ZIELKE J , NADJA REITMEIER & KRISTIAN REICH SCIderm Institute for Clinical Research, Hamburg, Germany, and Dermatologikum, Hamburg, Germany “Silica gel is as effective as acyclovir cream in patients with recurrent herpes labialis: Results of a randomized, open-label trial” Journal of Dermatological Treatment 2007, iFirst Article, 1—6.
Tonisan H szybko wysusza pęchrzyki, wchłania zakaźną wydzielinę, przez co ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa i znacząco skraca czas gojenia się pęchrzyków.
Miejscowe leki przeciwwirusowe działają inaczej, hamują replikację wirusa, która jest najsilniejsza w początkowej fazie zanim pojawi się pęchrzyk. Miejscowo stosowany acyklovir działa najskuteczniej w początkowej fazie, jeśli leczenie rozpoczynie się szybko przy pierwszych objawach opryszczki, takich jak np. pieczenie, swędzenie lub zaczerwienienie. Miejscowe leczenie acyklovirem nie jest skuteczne w stadium, gdy wykwity skórne utworzą strupy.
Tonisan H z uwagi na unikalny mechanizm działania jest skuteczny w każdej fazie i łagodzi objawy opryszczki kilka razy szybciej niż kremy z acyklowirem.
Opryszczka wargowa potocznie nazywana jest “zimnem”, “skwarką” lub “febrą”. Wywołuje ją wirus Herpes simplex typ 1 - HSV1. Szacuje się, że ok. 80% społeczeństwa nosi ten wirus w sobie. U ok. 20% zainfekowanych opryszczka wargowa faktycznie się pojawia, co manifestuje się charakterystycznymi dokuczliwymi objawami:
Opryszczka wargowa może być przenoszona na inne części ciała i na inne osoby. Dlatego w trakcie wysiewu pęchrzyków trzeba zachować specjalne środki ostrożności:
W momencie zarażenia wirus Herpes simplex zagnieżdża się w naszych komórkach nerwowych i tam pozostaje uśpiony. W okresie obniżonej odporności organizmu wirus aktywuje się, wędruje wzdłuż nerwu do skóry, błon śluzowych i zaczyna się tu namnażać, powodując stan zapalny i powstanie pęcherzyków. Różne czynniki, jak np. gorączka, silne promieniowanie UV lub stres mogą uaktywnić wirusa opryszczki, dlatego choroba ma charakter nawracający.
Aby chronic się przed aktywacją wirusa opryszczki warto: