Alocutan Forte

Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn

Alocutan forte 50mg/ml (stężenie 5%) zawiera minoksydyl, substancję aktywną o udowodnionej klinicznie skuteczności w leczeniu łysienia androgenowego typu męskiego. Lek hamuje wypadnie włosów oraz stymuluje wzrost nowych włosów już po 2 miesiącach stosowania.

Alocutan forte zawiera MINOKSYDYL, substancję czynną zawartą w produkcie leczniczym LOXON MAX.

Łysienie androgenowe jest najpowszechniej występującym typem łysienia u mężczyzn. Pierwsze włosy zaczynają najczęściej wypadać pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Proces postępuje przez klika kolejnych lat doprowadzając do ukształtowania się ostatecznej formy łysiny zwykle przed 50 r.ż.. Alocutan forte przeciwdziałając łysieniu wskazany jest u mężczyzn w wieku od 18 do 49 lat. Dopóki włosy rosną możemy skutecznie blokować mechanizm łysienia. Łysienie androgenowe można zahamować pod warunkiem wczesnego rozpoczęcia terapii. Ponieważ choroba ma charakter dziedziczy można na podstawie obserwacji czy wywiadu z dziadkiem lub ojcem przewidzieć, jakie rozmiary przyjmie łysienie i zadziałać z wyprzedzeniem.

Łysienie androgenowe jest chorobą, której nie można wyleczyć szamponami do włosów czy przyjmowaniem suplementów diety „na włosy”.

Jeśli obserwujesz u siebie objawy łysienia androgenowego nie zwlekaj z decyzją o podjęciu leczenia. Przeczytaj więcej o łysieniu androgenowym.


POBIERZ ULOTKĘ

Dawkowanie i aplikacja

Roztwór Alocutan forte należy aplikować miejscowo, 1 ml roztworu 2 razy dziennie (rano i wieczorem) na suchą, skórę głowy.

Roztwór natryskuje się bezpośrednio na owłosioną skórę głowy w obszarze łysienia. W celu aplikacji dawki jednorazowej 1 ml należy nacisnąć pompkę 6 razy.

Po każdym rozpyleniu, należy rozprowadzić płyn koniuszkami palców na powierzchni objętej zmianami unikając wdychania oparów rozpylonego roztworu.

Komfortowe i ekonomiczne podanie leku Alocutan forte zapewnia możliwość dopasowania końcówki aerozolu w zależności od wielkości obszaru łysienia.

Aerozol wyposażony jest w dwa rodzaje aplikatorów w formie nakładki do pompki rozpylającej:

  • wstępnie zamontowany aplikator do stosowania na dużych powierzchniach
  • oddzielny aplikator z wydłużoną końcówką przeznaczony do małych powierzchni

Podwójny aplikator to cecha wyróżniająca Alocutan forte na tle konkurencji.

Ostrzeżenia

Nie należy stosować, jeśli przyczyna utraty włosów nie jest znana, w przypadku zakażeń skóry głowy lub jeśli owłosiona skóra głowy jest zaczerwieniona, bolesna lub występuje stan zapalny.

Nie należy przekraczać dawki dobowej odpowiadającej 2 ml produktu (2 x 1 ml), niezależnie od wielkości dotkniętego obszaru skóry głowy.

Nie należy zwilżać owłosionej skóry głowy przez około 4 godziny od aplikacji. W ten sposób zapobiega się wypłukaniu produktu leczniczego Alocutan Forte.

Czas i przebieg leczenia

Warto być cierpliwym, gdyż zazwyczaj efekt leczniczy pojawia się po 2 do 4 miesiącach. Pełen efekt leczniczy obserwuje się po 12 miesiącach stosowania leku.

Warto być konsekwentnym, gdyż, aby utrzymać efekt zaleca się dalsze stosowanie, bez przerywania, dwa razy na dobę.

Terapia produktem leczniczym Alocutan forte ma charakter długoterminowy, dlatego tak ważną kwestią jest cena produktu. Koszt miesięcznej kuracji lekiem Alocutan Forte nie powinien przekraczać 40 zł.

Pierwszą oznaką efektu minoksyldylu może być tymczasowe zwiększone wypadanie włosów. Alocutan forte stymuluje wzrost nowych włosów i powoduje, że „stare”, nieaktywne wypadają. W związku z tym w początkowym okresie, od 2 do 6 tygodni od rozpoczęcia leczenia, występuje wrażenie zwiększonej utraty włosów przy jednoczesnym zwiększonym odrastaniu włosów. Jeśli jednak zwiększone wypadanie włosów utrzyma się dłużej niż 2 tygodnie, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
Jeśli po upływie 4 miesięcy stosowania produktu nie nastąpiła oczekiwana poprawa, należy zaprzestać leczenia.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest jedną z najczęstszych postaci łysienia u mężczyzn. Zaczyna się w różnych okresach życia, czasem już przed dwudziestym rokiem życia. Średnio, co trzeci mężczyzna pomiędzy 25 a 40 rokiem życia ma już przynajmniej początki łysienia, po pięćdziesiątce problem dotyczy już ponad 50% mężczyzn.

Pierwsze włosy zaczynają najczęściej wypadać pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Proces łysienia androgenowego ma zwykle charakter skokowy, tzn. na początku włosy przerzedzają się okresowo – raz lub dwa razy do roku. Później sytuacja nieco się stabilizuje i do kolejnego skoku tj. natężenia procesu wypadania włosów dochodzi w okolicach 35 roku życia. Przez kilka lat (5-6) zjawisko to utrzymuje się. Po tym właśnie okresie zostaje ukształtowana ostateczna forma łysiny u większości mężczyzn.

Do łysienia androgenowego dochodzi na skutek uszkadzającego działania męskiego hormonu płciowego dihydrotestosteronu na struktury mieszków włosowych. Wrażliwość mieszków włosowych na androgeny uwarunkowana jest genetycznie. Łysienie androgenowe prowadzi do regresji naczyń krwionośnych w korzeniu włosa. Mieszki włosowe są więc słabiej zaopatrywane w składniki odżywcze, co powoduje ich mikronizację i w konsekwencji słabszy odrost włosów. Skrócona zostaje faza wzrostu włosa i przedłużona faza odpoczynku, włosy stają się krótsze, cieńsze i słabsze, aż w końcu wypadają, a w ich miejsce nie pojawia się nowe włosy.

Łysienie androgenowe ma charakter postępujący. W miarę upływu czasu pojawiają się typowe sygnały łysienia androgenowego.

Jeśli podejrzewasz, że ten problem dotyczy Ciebie – podejmij działanie.

Źródła naukowe

Skrócona informacja o leku.

Nazwa, moc i postać farmaceutyczna. Alocutan Forte, 50 mg/ml, aerozol na skórę, roztwór. Skład jakościowy i ilościowy: 1 ml roztworu zawiera 50 mg minoksydylu (Minoxidilum). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 ml roztworu zawiera 508,60 mg glikolu propylenowego. Wskazania do stosowania: Alocutan Forte jest wskazany w leczeniu łysienia typu męskiego (łysienie androgenowe) w obrębie tonsury na przestrzeni o średnicy od 3 do 10 cm owłosionej skóry głowy u mężczyzn w wieku od 18 do 49 lat. Leczenie produktem Alocutan Forte stymuluje wzrost włosów i przeciwdziała postępowi łysienia androgenowego. Efekt terapeutyczny może się różnić u poszczególnych pacjentów i nie można go przewidzieć. Przeciwwskazania: Produktu leczniczego Alocutan Forte nie wolno stosować w następujących przypadkach: w nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą; u kobiet, z powodu pojedynczych przypadków niepokojącego, odwracalnego wzrostu włosów na twarzy podczas leczenia; podczas jednoczesnego miejscowego stosowania na owłosioną skórę głowy innych preparatów; w nagłej i nierównomiernej utracie włosów. Podmiot odpowiedzialny: SUN-FARM Sp. z o.o., ul. Dolna 21, 05-092 Łomianki. Kategoria dostępności: OTC – Lek wydawany bez recepty. Pełna informacja o leku zawarta jest w Charakterystyce Produktu Leczniczego (04.2017) dostępnej na stronie www.sunfarm.pl.

Brzezinska-Wcisło L., Choroby włosów i owłosionej skóry głowy, Termedia, Poznan, 2015; 144.


Poznaj nasze pozostałe produkty