Alocutan

Leczenie łysienia androgenowego u kobiet

Alocutan 20mg/ml (stężenie 2%) zawiera minoksydyl, substancję aktywną o udowodnionej klinicznie skuteczności w leczeniu łysienia androgenowego typu żeńskiego. Lek hamuje wypadnie włosów oraz powoduje wzrost nowych włosów już po 2 miesiącach stosowania.

Alocutan zawiera MINOKSYDYL, substancję czynną zawartą w produktach leczniczych Piloxidil, Loxon2%.

Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u kobiet, która postępuje wraz z wiekiem. Ze schorzeniem borykają się głównie kobiety powyżej 30 roku życia. W początkowej fazie objawy są niepozorne, można zaobserwować zwiększone wypadanie włosów i przerzedzony, poszerzony przedziałek przy normalnie wyglądających włosach. Warto jak najwcześniej, już na tym etapie, rozważyć terapię, gdyż skuteczność zależy od szybkości podjęcia działania. Nieleczone lub zbyt późno leczone łysienie androgenowe prowadzi do mikronizacji mieszków włosowych, które nie są zdolne do odrostu zdrowych włosów.

Łysienie androgenowe jest chorobą, której nie można wyleczyć kosmetykami do włosów czy przyjmowaniem suplementów diety „na włosy”.

Jeśli obserwujesz u siebie objawy łysienia androgenowego nie zwlekaj z decyzją o podjęciu leczenia. Przeczytaj więcej o łysieniu androgenowym typu żeńskiego.

Minoksydyl, składnik aktywny leku Alocutan 2%, jest dostępny w postaci preparatów zawierających roztwór o wyższym stężeniu 5% (np. Loxon Max, Alocutan forte). Badania porównujące wyniki leczenia łysienia androgenowego u kobiet stężeniami 2% i 5% nie wykazały istotnych różnic w skuteczności. Natomiast u pacjentek stosujących roztwór 5% minoksydylu zaobserwowano częstsze działania niepożądane.

POBIERZ ULOTKĘ

Dawkowanie i aplikacja

Roztwór Alocutan należy aplikować miejscowo, 1 ml roztworu 2 razy dziennie (rano i wieczorem) na suchą, skórę głowy.

Roztwór natryskuje się bezpośrednio na owłosioną skórę głowy w obszarze łysienia. W celu aplikacji dawki jednorazowej 1 ml należy nacisnąć pompkę 6 razy.

Po każdym rozpyleniu, należy rozprowadzić płyn koniuszkami palców na powierzchni objętej zmianami unikając wdychania oparów rozpylonego roztworu.

Komfortowe i ekonomiczne podanie leku Alocutan zapewnia możliwość dopasowania końcówki aerozolu w zależności od wielkości obszaru łysienia.

Aerozol wyposażony jest w dwa rodzaje aplikatorów w formie nakładki do pompki rozpylającej:

  • wstępnie zamontowany aplikator do stosowania na dużych powierzchniach
  • oddzielny aplikator z wydłużoną końcówką przeznaczony do małych powierzchni

Podwójny aplikator to cecha wyróżniająca Alocutan na tle konkurencji.

Ostrzeżenia

Nie należy stosować, jeśli przyczyna utraty włosów nie jest znana, w przypadku łysienia poporodowego, zakażeń skóry głowy lub jeśli owłosiona skóra głowy jest zaczerwieniona i bolesna.

Nie należy przekraczać dawki dobowej odpowiadającej 2 ml produktu (2 x 1 ml), niezależnie od wielkości dotkniętego obszaru skóry głowy.

Nie należy zwilżać owłosionej skóry głowy przez około 4 godziny od aplikacji. W ten sposób zapobiega się wypłukaniu produktu leczniczego Alocutan.

Czas i przebieg leczenia

Warto być cierpliwym, gdyż zazwyczaj efekt leczniczy pojawia się po 2 do 4 miesiącach.

Warto być konsekwentnym, gdyż, aby utrzymać efekt zaleca się dalsze stosowanie, bez przerywania, dwa razy na dobę.

Terapia produktem leczniczym Alocutan ma charakter długoterminowy, dlatego tak ważną kwestią jest cena produktu. Koszt miesięcznej kuracji lekiem Alocutan nie powinien przekraczać 20 zł.

Pierwszą oznaką efektu minoksyldylu może być tymczasowe zwiększone wypadanie włosów. Alocutan stymuluje wzrost nowych włosów i powoduje, że „stare”, nieaktywne wypadają. W związku z tym w początkowym okresie, od 2 do 6 tygodni od rozpoczęcia leczenia, występuje wrażenie zwiększonej utraty włosów przy jednoczesnym zwiększonym odrastaniu włosów. Jeśli jednak zwiększone wypadanie włosów utrzyma się dłużej niż 2 tygodnie, należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem.
Jeśli po upływie 8 miesięcy stosowania produktu nie nastąpiła oczekiwana poprawa, należy zaprzestać leczenia.

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest jedną z najczęstszych postaci łysienia u kobiet. Ze schorzeniem borykają się głównie kobiety powyżej 30 roku życia. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy aż 40% kobiet powyżej 50 roku życia.

Do łysienia androgenowego dochodzi na skutek działania męskich hormonów płciowych na struktury mieszków włosowych. Mimo iż androgeny są typowo męskimi hormonami płciowymi to występują one także fizjologicznie u kobiet – produkowane są one chociażby przez nadnercza. Nadmiar androgenów w stosunku do żeńskich hormonów estrogenów (np. w okresie menopauzy) lub zwiększona, uwarunkowana genetycznie wrażliwość mieszków włosowych na androgeny skutkuje zaburzeniem procesu wzrostu włosów. Łysienie androgenowe prowadzi do regresji naczyń krwionośnych w korzeniu włosa. Mieszki włosowe są, więc słabiej zaopatrywane w składniki odżywcze, co powoduje ich mikronizację i w konsekwencji słabszy odrost włosów. Skrócona zostaje faza wzrostu włosa i przedłużona faza odpoczynku, włosy stają się cieńsze i słabsze, aż w końcu wypadają, a w ich miejsce nie pojawiają się nowe włosy.

Łysienie androgenowe ma charakter postępujący. W miarę upływu czasu pojawiają się typowe sygnały łysienia androgenowego typu żeńskiego.

Jeśli podejrzewasz, że ten problem dotyczy Ciebie – podejmij działanie.

Źródła naukowe

Skrócona informacja o leku.

Nazwa, moc i postać farmaceutyczna. Alocutan, 20 mg/ml, aerozol na skórę, roztwór. Skład jakościowy i ilościowy: 1 ml roztworu zawiera 20 mg minoksydylu (Minoxidilum). Substancja pomocnicza o znanym działaniu: 1 ml roztworu zawiera 199,40 mg glikolu propylenowego. Wskazania do stosowania: Alocutan jest wskazany w leczeniu łysienia androgenowego u kobiet (charakterystyczne, rozlane, przerzedzenie włosów typu kobiecego w części ciemieniowej owłosionej skóry głowy). Leczenie produktem leczniczym Alocutan stymuluje wzrost włosów i przeciwdziała postępowi łysienia androgenowego. Przeciwwskazania: Produktu leczniczego Alocutan nie wolno stosować w następujących przypadkach: w nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą; podczas jednoczesnego miejscowego stosowania na owłosioną skórę głowy innych preparatów; w nagłej i nierównomiernej utracie włosów; u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. Podmiot odpowiedzialny: SUN-FARM Sp. z o.o., ul. Dolna 21, 05-092 Łomianki. Kategoria dostępności: OTC – Lek wydawany bez recepty. Pełna informacja o leku zawarta jest w Charakterystyce Produktu Leczniczego dostępnej na stronie www.sunfarm.pl.

Brzezińska-Wcisło L.: Ocena skuteczności minoksydylu na wzrostwłosów w aspekcie klinicznym i trychologicznym w łysieniu androgenowym kobiet. Pol. Merkuriusz Lek. 2002, 13, 208–211

Kazimierczak M.: Łysienie androgenowe u kobiet jako problem estetyczny i psychologiczny. Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2008, 54, 3, 126–129

Poznaj nasze pozostałe produkty